Na polskim rynku zakładów bukmacherskich roi się od przeróżnych firm oferujących zakłady wzajemne. Jednak nie wszystkie z nich działają tutaj legalnie. Jak odróżnić legalnego bukmachera i dlaczego gracze powinni wybierać wyłącznie takie podmioty?

Aby prowadzić działalność zgodnie z obowiązującym prawem, firmy bukmacherskie muszą uzyskać w Ministerstwie Finansów stosowne pozwolenie. Uzyskanie takiej licencji jest bardzo trudne i wymaga spełnienia wielu wymogów. Pamiętać trzeba, że legalne obstawianie w Polsce jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem firm, które uzyskały niezbędną koncesję.

Legalni vs. nielegalni bukmacherzy

Legalni bukmacherzy przez długi czas działali w Polsce w szalenie trudnych warunkach. Sytuacja prawno - podatkowa powodowała, że ci nielegalni, nie odprowadzający podatków w naszym kraju, przystępowali do wyścigu o klienta z pozycji uprzywilejowanej. Stawka podatkowa, jaka obowiązuje w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie, stąd łatwo sobie wyobrazić, jaką przewagę na starcie posiadały firmy zarejestrowane w rajach podatkowych i działające w Polsce omijając nasz system podatkowy. Mogły oferować graczom wygrane nie zawierające podatków, co doprowadziło do tego, że szara strefa rozrosła się w szalonym tempie i w pewnym momencie stanowiła około 90% rynku.

Ustawa i zmiana trendu

Sytuacja zmieniła się diametralnie po wprowadzeniu ustawy hazardowej, która miała na celu ograniczenie szarej strefy, zwiększenie wpływów do budżetu państwa, ochronę gracza i wyrównanie szans w branży bukmacherskiej. Legalni bukmacherzy złapali wiatr w żagle i wykorzystali korzystną koniunkturę, co doprowadziło do znaczącego wzrostu wartości legalnego rynku bukmacherskiego w Polsce. Jednocześnie szara strefa została zdecydowanie ograniczona, a funkcjonowanie nielegalnych bukmacherów mocno utrudnione. Co prawda całkowita likwidacja szarej strefy jest właściwie niemożliwa, ale jej utrzymanie na stosunkowo niskim pułapie jak najbardziej.


Jak odróżnić legalnego bukmachera

Legalni bukmacherzy muszą posiadać w Polsce siedzibę, oddział, lub ustanowić na terenie naszego kraju swojego przedstawiciela. Każdy legalny bukmacher znajduje się na liście dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, a także na licznych portalach, które zajmują się zakładami bukmacherskimi. Bukmacher działający na podstawie koncesji musi informację o jej numerze zamieścić na swojej stronie internetowej. Ponadto strona ta musi "wisieć" na polskiej domenie i być prowadzona w języku polskim. Utworzono również specjalny indeks nielegalnych stron bukmacherskich, gdzie pojawiają się adresy domen nielegalnych bukmacherów. Po wprowadzeniu adresu na taką listę, dostawcy Internetu mają obowiązek zablokować domenę.


Dlaczego warto wybierać legalnych bukmacherów?

Legalni bukmacherzy to przede wszystkim większe bezpieczeństwo gracza. Rygorystyczne warunki finansowe, jakie muszą spełnić takie firmy sprawiają, że można mieć pewność, iż nie przydarzy się żaden nieoczekiwany krach i gracz nie straci nagle swoich pieniędzy. Permanentny nadzór nad takimi firmami powoduje, że wątpliwe praktyki są ograniczone do minimum. W przypadku sporów prawnych, czy wszelkich wątpliwości, klient nie jest pozostawiony sam sobie w obliczu giganta zarejestrowanego właściwie niewiadomo gdzie. Każdy legalny bukmacher musi mieć w Polsce przynajmniej przedstawiciela. Dlatego gracz wie, że ma do czynienia z realnym podmiotem i gdzie w razie czego ma się odwoływać.


Podatki, budżet państwa, sponsoring

Nie można tutaj uciec również od tematyki podatków. Gra u legalnych bukmacherów, to zwiększone wpływy do budżetu państwa, a co za tym idzie, więcej środków na inwestycje w sport. Legalnie działający w Polsce bukmacherzy angażują się również chętnie we wspieranie licznych organizacji, instytucji i klubów sportowych, a także indywidualnie pomagają sportowcom. Zatem w tym sportowym ekosystemie, organizacje sportowe, sportowcy, kibice i bukmacherzy funkcjonują niejako wspólnie i każde ogniwo wpływa w jakimś stopniu na drugie.


Odpowiedzialna gra

W dodatku każdy legalny bukmacher jest zobowiązany do stworzenia procedur zapobiegających branie udziału w obstawianiu przez graczy niepełnoletnich. Ponadto stworzyć musi regulamin odpowiedzialnej gry, w którym wyjaśni graczowi, co to właściwie jest "odpowiedzialna gra", jak nie popaść w uzależnienie, zdiagnozować pierwsze jego oznaki i gdzie udać się po pomoc. Bukmacherzy pozwalają także samodzielne nakładanie na siebie ograniczeń, poprzez ustalenie limitów dotyczących obstawiania.


Bonusy i promocje

Legalni bukmacherzy to też jasne reguły dotyczące bonusów i wszelkich promocji. Na stronach opisujących polski rynek bukmacherski często znaleźć można kod promocyjny, który pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści przy zakładaniu konta u legalnych bukmacherów. Kod promocyjny można wpisać już podczas rejestracji. Dodatkowo działający legalnie bukmacherzy, chcąc nieco zniwelować straty graczy wynikające z obciążenia ich zakładów podatkiem, często oferują promocje na tak zwane "zakłady bez podatku", czyli zakłady ze zwiększonymi kursami, lub zwiększonymi wygranymi. Co prawda podatek od takiego zakładu i tak jest pobierany, ale całość, lub większą jego część bierze na siebie bukmacher organizujący promocję.